Przedszkole Samorządowe w Bolkowie

Bolków to miasteczko położone na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego, na grzbiecie górskim (396 m n.p.m.) zbudowanym z zielonych łupków. Z zewsząd otaczają je lasy i łąki.

Na najdłuższej ulicy Bolkowa, Henryka Sienkiewicza, usytuowane jest Przedszkole Samorządowe. Dla jego działalności zaadoptowany został budynek zaliczany do starej zabudowy. Skład architektoniczny budynku stanowi piwnica, użytkowy parter, użytkowe I piętro oraz strych. Na parterze znajdują się szatnie wszystkich grup, dwie podwójne sale dla 3-latków i 4-latków, łazienka z toaletami i umywalkami oraz kuchnia. W skład I piętra wchodzi biuro Dyrektora Przedszkola, biuro intendenta, pokój lekarski, dwie podwójne sale dla 4-latków i 5-latków oraz łazienka z toaletami i umywalkami.

Przedszkole Samorządowe przygotowane jest na przyjęcie 100 dzieci każdego nowego roku szkolnego. Oferuje wyżywienie składające się z: I śniadania, II śniadania i obiadu.

Wokół Przedszkola Samorządowego rozciąga się duży ogród, w którym możemy zobaczyć piękne kwiaty, krzewy, drzewa owocowe. Na jego terenie znajduje się również plac zabaw, spełniający wszelkie wymogi dotyczące przepisów bezpieczeństwa i posiadający niezbędne atesty dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu w nim zgromadzonego.

Nasze przedszkole ściśle współpracuje z instytucjami znajdującymi się na terenie Bolkowa. Należą do nich: Urząd Miejski, Gminno-Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Bolkowie, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Bolków, Szkoła Podstawowa im. II Armii Wojska Polskiego w Bolkowie, Dom Pomocy Społecznej w Bolkowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bolkowie.

Wyspecjalizowana kadra pedagogiczna i pracownicy otaczają dzieci troską, opieką i miłością, wspierając wychowanie rodzinne. Dzięki wielokierunkowym działaniom przedszkole nastawione jest na realizację zadań opiekuńczych, wychowawczych i dydaktycznych, jednak najważniejsza jest zabawa, gdyż właśnie podczas niej dzieci doznają przyjemności, a jednocześnie uczą się, realizując swoje potrzeby i zainteresowania. Ponad to w Przedszkolu Samorządowym łączy się kształcenie teoretyczne z praktyczno-doświadczalnym, dzięki któremu przygotowuje się dzieci do respektowania niezależności i indywiudalności, potrzeb i zainteresowań. Takie działania sprzyjają wyzwalaniu otwartości i wrażliwości na sytuacje problemowe, pobudzają do ekspresji i twórczości, które w efekcie prowadzą do autonomii w myśleniu i działaniu oraz prawidłowym przygotowaniu do nauki w szkole.