Mamo, tato, wolę wodę!!!

Koordynator: mgr Julita Męczyńska

Udział: wszystkie grupy wiekowe

NASZE PRZEDSZKOLE zajęło II miejsce w konkursie organizowanym
 w ramach programu "Mamo, tato wolę wodę!" i wygraliśmy TABLICĘ EDUKACYJNĄ pokazaną wyżej na zdjęciu.

Woda i odżywianie

Wśród internautów istnieje silne przekonanie, że picie wody pomaga w zachowaniu dobrej sylwetki. Zalecają picie wody przy odchudzaniu, ponieważ pomaga to poradzić sobie z nadmiernym łaknieniem i spalaniem zbędnych kalorii, pozytywnie wpływa na przemianę materii i oczyszcza organizm.

Zdaniem internautów picie wody niweluje też poczucie głodu, wypełniając żołądek. Ich wątpliwości krążą wokół kwestii spożywania wody podczas posiłku. Duża część użytkowników twierdzi, że nie należy pić wody do posiłku, ponieważ rozcieńcza ona soki żołądkowe i zaburza trawienie. Natomiast wypicie szklanki wody przed posiłkiem jawi się jako praktyka pomagająca zachować piękną sylwetkę. Internauci nie są natomiast zgodni co do rekomendowanego odstępu czasu, jaki należałoby zachować od momentu spożycia wody do posiłku. Niewielka część opinii przeczyła twierdzeniu, że picie wody odchudza, jednak w większości internauci są przekonani o jej pozytywnym wpływie na wygląd ciała.

Woda a zdrowie

W internecie pojawia się wiele rozmaitych opinii, niejednokrotnie skrajnych, odnoszących się do wpływu wody na zdrowie, jej roli w profilaktyce oraz leczeniu chorób. Większość internautów uważa, że niedobór wody może prowadzić do znaczącego pogorszenia się naszego stanu zdrowia, czy wręcz skutkować samozatruciem organizmu.

Jest to związane z przeświadczeniem, że picie wody pomaga oczyszczać organizm, który bez jej pomocy nie byłby w stanie sprawnie funkcjonować. Pojawiają się również opinie, że picie wody zapobiega chorobom serca oraz że ma właściwości uśmierzające ból, dlatego też zaleca się picie wody zwłaszcza w przypadku migren. Nie ma zgodności wśród użytkowników internetu, co do tego jaka woda służy zdrowiu. Z jednej strony pojawiają się głosy, że nie należy pić wody butelkowej, z drugiej – że lepiej nie pić kranowej, bo zawiera niebezpieczne związki chemiczne. W internecie spotkać się można z tezą, że picie czystej wody szkodzi na serce, oraz że jeśli pić wodę, to tylko twardą. Pojawiają się także wypowiedzi przekonujące, że nie wszystkie leki można popijać wodą lub że w przypadku niektórych chorób (zwłaszcza nerek) należy ograniczyć spożycie wody.

O programie

„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.

Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej nauki poprzez zabawę.

Woda dla dzieci – jak wybrać?

Matki zdają sobie sprawę, że woda jest istotnym składnikiem w diecie dziecka, który pomaga kształtować pozytywne nawyki żywieniowe. Niemniej internauci mają szereg wątpliwości odnośnie wyboru wody dla dziecka. Istnieje silne przekonanie, że najodpowiedniejszą wodą dla dzieci jest woda źródlana lub mineralna niskomineralizowana.

Przeświadczenie to jest wywołane dużą liczbą artykułów propagujących tę informację. Matki zdają sobie sprawę, że nie każda woda jest odpowiednia dla dzieci. Poszukują potwierdzenia lub zaprzeczenia tezy, że wodę przed podaniem należy przegotowywać. Zastanawiają się czy przegotowana woda kranowa nie zaszkodzi dziecku. Matki zwracają uwagę na rekomendacje wydane dla wody butelkowej przez różne instytucje oraz posiadane przez nią atesty. Niemniej pojawiają się także opinie, że nie należy ufać rekomendacjom, gdyż są one „kupowane” i mają jedynie zwiększyć wiarygodność produktów w oczach konsumentów.

Najczęściej poruszane zagadnienia:

• W Internecie pojawiają się skrajnie odmienne opinie na temat tych samych zagadnień, co utrudnia dotarcie do wartościowej rekomendacji.
  • Opinie najczęściej dotyczą roli czystej wody w diecie dzieci.
  • Matki wiedzą, że woda jest ważna i warto ją podawać dzieciom.
  • Wątpliwości i dyskusje wywołują opinie dotyczące rodzaju wody odpowiedniej dla dzieci.
  • Dyskusje są szczególnie intensywne w kontekście wody dla niemowląt.
  • Matki często dyskutują na temat sposobów zachęcenia dzieci do picia czystej wody.
  • Częstą rekomendacją jest podawanie wody z dodatkami smakowymi.

22 MARCA 2023R.- ŚWIATOWY DZIEŃ WODY /REALIZACJA WE WSZYSTKICH GRUPACH WIEKOWYCH/