SENSOMASY - plastyczne masy do samodzielnego wykonania

SENSOMASY

- plastyczne masy do samodzielnego wykonania

MOKRY PIASEK

Materiały:

- 6 szklanek mąki pszennej

- szklanka oleju

- barwnik spożywczy lub starta na tarce kreda

- miska :)))

Wykonanie:

Składniki mieszamy ze sobą do uzyskania odpowiedniej konsystencji (mokrego piasku).

Piasku możemu użyć do zabawy w poszukiwaczy skarbów. Zakopujemy w nim różne przedmioty lub naturalne materiały. Dzieci otrzymują karty z symbolami lub rysunkami rzeczy, które są ukryte. zadaniem przedszkolaków jest je odszukać i zaznaczyć na swoich kartach. W przypadku starszaków możemy ukryć kilka takich samych przedmiotów. Dzieci mają za zadanie odszukać je, przeliczyć, a następnie oznaczyć na karcie ich liczbę za pomocą kresek lub cyfry.


 

PACHNĄCA CIASTOLINA

Materiały:

- szklanka mąki pszennej

- 3 łyżki oleju

- łyżka proszku do pieczenia

- pół szklanki soli

- szklanka ciepłej wody

- garnek :)))

- łyżka :)))

- barwnik spożywczy, aromaty

Wykonanie:

Składniki umieszczamy w garnku i energicznie mieszamy, całość powinna mieć konsystencję ciasta na naleśniki. Podgrzewamy całość na małym ogniu, intensywnie mieszając. Masa powinna zgęstnieć i stwardnieć, ale pozostać elestyczna. Przed zabawą masę studzimy. 

Wskazówka:

Jeśli po podgrzaniu masa będzie zbyt lepka, dodajemy mąkę i ugniatamy jak ciasto, aż przestanie się lepić do rąk. Na końcu ugniatania możemy dodać łyżeczkę oleju, żeby masa była bardziej przyjemna w dotyku.

ZASTYGAJĄCA MASA PIASKOWA

Materiały - na małą miseczkę masy:

- piasek

- 2 łyżki kleju Wikol

- łyżka 

- muszelki

- kamyki

- foremki do ciastek

WYKONANIE:

Do miseczki wlewamy 2 łyżki kleju Wikol. Dosypujemy pisaek i mieszamy do mementu, aż powstanie gęsta masa piskowa. 

Masa po wyschnięciu zastyga i twardnieje, można więc   wykorzystać ją do stworzenia, np. miseczki, zawieszki lub wisiorka. Prostym sposobem na wykonanie zawieszki/wisiorka jest użycie foremek do ciastek.

Wypełniamy formę masą, zatapiamy w niej kamyki czy muszelki, robimy otwór na sznurek, wyjmujemy z foremki i odstawiamy do wyschnięcia na około 24 godziny. 

  

 

KASZKOLINA

Materiały:

- 400 g kaszy manny

- 150 ml ciepłej wody

- miska

- foremki do ciastek

- wałki

- nożyki

- przyprawy - np. anyż, goździki

- szyszki

- patyczki

- kamyki

- suszone rośliny

- barwniki spożywcze

Wykonanie:

Kaszę wsypujemy do miski. Stopniowo dolewamy ciepłej, ale nie gorącej wody. Jeśli chcemy, aby nasza masa była kolorowa, dodajemy do wody barwnik spożywczy. Całość zagniatamy na jednolitą masę. Masa nie powinna lepić się do rąk. 

Masę możemy wykożystać do zabawy tematycznej, np. w fabrykę ciastek. Na tackach przygotowujemy dla dziecka zestaw: kulka masy, przyprawy, patyczki, kamyki, suszone rośliny. Udostępniamy narzędzia typu foremki, wałki, nożyki. Umożliwiamy swobodną zabawę. 

Kolejnym pomysłem na wykorzytanie kolorowej kaszkoliny jest wyklejanie przygotowanych wcześniej, prostych schematów/wzorów w tekturce. Dzieci mogą ozdabiać całość, używając materiałów naturalnych typu patyczki, rośliny, szyszki czy kamyki. Podczas wyklejania obrazkówmasę można delikatnie zwilżać. 


Przepisy na masy plastyczne inspirowane są przez p. Dagmarę Czyż. 

 

Zapraszam do odwiedzenia stron inernetowych:

- www.mojedziecikreatywne.pl 

- www.mamacorobimy.pl

- www.charezinska.pl

- www.panimonia.pl

- www.eduzabawy.com